דירוג "ירוק" של החברות המובילות בארה"ב

23/02/2010 - פחות מדקת קריאה
שתפו את הפוסטShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

יותר ויותר חברות משלבות הבטים ירוקים באסטרטגיה העסקית של ארגונן. את התרבות הארגונית ה"ירוקה" (איכות הסביבה, מחזור, חסכון החשמל וכו') ניתן להטמיע הן במערכים תפעוליים והן בשירותיים, למשל: בייצור, בשרשרת האספקה, במוקדי שירות ומכירה ועוד. רצ"ב לינק למאמר שפורסם בשבועון Newsweek המדרג חברות בארה"ב עפ"י תרומתן לאג'נדה הירוקה הגלובלית.

העולם הולך לכיוון "הירוק". שמירה על הסביבה הפכה להיות אחד הקריטריונים המשמעותיים בתהליכים פנימיים בארגון אם בהיבט האסטרטגי ואם בהיבטים הטקטיים והתפעוליים. צמצום בצריכת האנרגיה, צמצום פחתים, שימוש בחומרים מתכלים, מחזור ועוד, הפכו להיות חלק מהשגרה השוטפת של ארגונים בניסיון למצב עצמם כארגונים "ירוקים". השבועון הנחשב Newsweek הגדיל לעשות לאחרונה כאשר דרג את 500 החברות הגדולות בארה"ב עפ"י מידת תרומתן לשמירה על איכות הסביבה.

במשך למעלה משנה עבד השבועון עם טובי החוקרים בתחום איכות הסביבה על מנת לדרג את 500 החברות הגדולות בארה"ב עפ"י השפעת הביצועים שלהם על איכות הסביבה, המדיניות והמוניטין ואין ספק כי מדובר באתגר גדול. השוואת ביצועים בין שתי חברות מסקטורים שונים, לדוגמא: חברת היי-טק אל מול חברה יצרנית דומה להשוואה בין טייגר וודס ובין מייקל ג'ורדון בשאלה מי האתלט הגדול בכל הזמנים. מאידך השוואה בין תפוחים ותפוזים הנה בלתי נמנעת, חברות כרייה או קידוח, לדוגמא, בהגדרה יותר "מזהמות" מחברות שירותים, והאגרה המשולמת ע"י חברות "מזהמות" גם הטובות שביניהן תמיד תהיה גבוהה יותר מחברות עם מודעות נמוכה לאיכות הסביבה בסקטורים שירותיים. קושי נוסף בדרוג החברות הוא בחשיפה לנתונים, זאת בהנחה שהם אכן קיימים אצל חברות. חלק מהחברות אינן חברות בורסאיות ולכן קבלת הנתונים לעיתים תלויה ברצון הארגון. בנוסף, העובדה כי חברות מדווחות נתונים בהקשר של איכות הסביבה עדיין לא מבטיחה סטנדרטיות לאור העובדה כי אין תקן אחיד ולכן יכולת ההשוואה בעייתית.

יותר ממחצית ה"דירוג הירוק" של החברות היה מבוסס על מטריצה של מדיניות סביבתית ומוניטין שמטרתה להביא לאיזון מגרש המשחקים עבור חברות העוסקות בתעשיות רוויות פחמן. על מנת להתגבר על העדר שיתוף פעולה מצד חלק מהחברות, השבועון Newsweek השתמש בנתונים מחברת Trucost, מהארגונים המובילים לאיסוף נתונים על השפעת פעילותן של חברות בתחום איכות הסביבה, שסיפקו הערכות על היקף פליטות הפחמן של החברות שלא חשפו נתון זה (מבין 100 החברות המובילות, 70 מהן סיפקו את הנתונים מיוזמתן). בעתיד דרוג זה יהיה מדויק יותר כאשר חברות נוספות יספקו את הנתונים בעצמן. "אחת המטרות שלנו היא לשפר את השקיפות של הארגונים ולעודד אותם לספק חשיפה גבוהה יותר לנתונים שלהם" אומר Thomas Kuh, מנכ"ל חברת KLD.

מרבית מ-100 החברות המדורגות ראשונות מוכרות כחברות אשר מנהיגות מדיניות של שמירה על איכות הסביבה. אינטל, לדוגמא, שדורגה במקום הרביעי, יצרה מערך תמריצים לעובד המושפע בין השאר ממידת ההצלחה של החברה לעמוד ביעדים שהציבה לעצמה בנושא איכות הסביבה. חברת Wal-Mart הודיעה כי בכוונתה להשיק אינדקס שיסייע לצרכנים להבין אילו מהמוצרים הנמכרים בחנות מוגדרים "ירוקים".

אין ספק שהדרוג יעורר מחלוקת ואם מחלוקת זו תביא לדיון פתוח בנושא ומהלכים נוספים לשקיפות ומדידה של ביצועיים סביבתיים הרי שכולנו נצא מורווחים.

שתפו את הפוסטShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn
Tags: , , , ,