הטרנדים הגדולים בתחום ה-R&D בשנת 2015

26/02/2015 - פחות מדקת קריאה
שתפו את הפוסטShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

הרצון בחדשנות ברחבי העולם הולך וגובר, עובדה המשפיעה רבות על תחום ה-R&D. אירועי וכנסי חדשנות מגוונים הופכים נפוצים ותדירים יותר ותשומת לב גלובלית נרחבת מופנה אליהם. טרנדים רבים בתחום ה-R&D נוצרו והתפתחו במהלך שנת 2014 והאמונה הרווחת היא כי מגמתם רק תתעצם במהלך שנת 2015. האם הארגון שלכם מתנהל בהתאם לטרנדים הללו? האם ראוי כי ישקול אותם בכובד ראש?

הטרנדים הגדולים בתחום ה-R&D בשנת 2015 1

סטארט אפ

מקור הרעיונות החדשים הולך ומתרכז בחברות סטארט אפ. חברות אלה עוסקות במגוון נושאים, ביניהם: רשתות חברתיות, רובוטיקה, מנועי חיפוש ועוד. חברות הסטארט אפ מסתמכות על מימון המושג באמצעות גיוסי כספים. לבסוף, אם תוצרתן מתאימה, הן נרכשות על ידי חברות שונות, בהן חברות ענק כמו Google. כפועל יוצא, מנכ"לי חברות רבות מתחילים לחפש חברות סטארט אפ לרכישה ובד בבד עובדים מבריקים שעד כה הועסקו בתחומי המחקר והפיתוח מחפשים תפקידים בחברות הסטארט אפ. התוצאה היא דחיקת מחלקות ה-R&D הארגוניות ה'קלאסיות' ממרכז הבמה.

חדשנות פתוחה

דרך נוספת לשימור יכולת החדשנות הארגונית היא "חדשנות פתוחה" (Open Innovation), מעין טכניקת בנצ'מרק לשיפור היכולות הטכנולוגיות הארגוניות. הרעיון הוא כי חברות צריכות להסתמך גם על ידע חוץ-ארגוני באמצעות רכישת או קבלת רישיון לתהליכים והמצאות של חברות אחרות בעידן בו אילוצי המשאבים הארגוניים הדוקים למדי וידע כה רב כבר קיים בעולם. מדובר למעשה בחדשנות בעזרת שותפים, כאשר השותפות תקפה גם לסיכונים וגם לתגמול. נשמע מוזר? דואגים ל-IP שלכם (Intellectual Property)? אם Procter & Gamble, Amazon ו-  Intel אימצו את השיטה, אולי כדאי שתחשבו על זה שוב.

שיתוף גורמים נוספים

גם אם אתם בוחרים להמשיך במרדף אחר החדשנות בתוך ארגונכם, ייתכן כי תרצו לחשוף ולערב גורמים נוספים בארגון בנושא, מחוץ למחלקת המחקר והפיתוח. לציין כי עדיין רצוי למנות אחראי רשמי על תחום החדשנות בארגון, אשר ייצור שפת חדשנות ארגונית וירכז את כלל הרעיונות והפרויקטים בתחום, אך סיכוי לא מבוטל הוא כי פריצת הדרך הבאה תגיע בכלל ממחלקת האחזקה, טכניקת ייצור חדשה, מחלקת השיווק ועוד. המהלך מתחיל מהגברת המודעות, כולל: שיתופי פעולה חוצי ארגון, זיהוי צרכי לקוח ושיווק הפתרון. עובדים חדשניים הם משאב רב ערך ויכולת זו מוערכת מאוד ואף הכרחית במעמדי קידום בשנים האחרונות.

הטרנדים הגדולים בתחום ה-R&D בשנת 2015 2

מתי בפעם האחרונה באמת הדהמתם את לקוחותיכם? חידשתם טכניקות ישנות או תהליכים? כל הדרכים בהישג ידכם, נותר רק לבחור.

שתפו את הפוסטShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn
Tags: , , , , , , ,