חמשת היישומים הטכנולוגיים אשר ישפיעו על חדשנות בייצור בשנים הקרובות

29/08/2016 - פחות מדקת קריאה
שתפו את הפוסטShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

מודלים עסקיים חדשים, פיתוח שירותים יצירתיים ושיפור מוצרים קיימים – כולם משפיעים בצורה מובהקת על חדשנות בתהליכי הייצור, אך הגורם המשפיע מכולם הוא העולם הטכנולוגי. טכנולוגיה תומכת, מניעה ומאיצה את עולם החדשנות בכלל תחומי החיים ובעולם הייצור בפרט – משנה לשנה ניתן לייצר מוצרים איכותיים יותר, בדרכים מהירות יותר ובעלויות זולות ותחרותיות יותר.

יזמים ומהנדסים עובדים על שיפור מתמיד של טכנולוגיות קיימות בכדי להגיע ליעדים נדרשים, בכדי להיכנס לשווקים חדשים וכדי להמשיך ולהתחרות בשוק המשתנה בקצב מהיר.

טכנולוגיות ייצור חדשות מתפתחות מיום ליום, הנה 5 מן טכנולוגיות הבולטות ביותר המשפיעות על חדשנות בייצור:

  1. ייצור שכבתי/מדפסות תלת-מידע

מדפסות התלת-מימד פותחו למעשה בשנות ה-80, אך רק בשנים האחרונות תפסו תאוצה. הטכנולוגיה משתמשת בטכניקה של התזה קרה והדף של חלקיקים מתכתיים במהירות גבוהה ומאגדת את החלקיקים לכדי צורה. הצורה נבנית על-ידי התזה של החומר שכבה אחר שכבה באמצעות שליטה ממוחשבת. בשל העובדה שהתוצאה היא רפליקה בדיוק גבוה של העיצוב הראשוני, ישנו חסכון רב במהלך הייצור ולכן נחסך כסף רב.

בעבר התהליך היה יקר ולכן שימש בעיקר את ה"דגים הגדולים" בשוק. עם זאת, חידושים אחרונים מוזילים את השימוש בטכנולוגיה וקיים צפי לשימוש שכיח יותר גם אצל יצרנים קטנים. מדפסות תלת-מימד ימשיכו וישנו את אופן הייצור על-ידי שימוש בכלים מתקדמים ויעילים יותר.

חומרים מתקדמים

דו"ח של מועצת המדע והטכנולוגיה של ארה"ב (PCAST) מציין כי מרבית המגמות הגדולות של העתיד, כמו יעילות אנרגטית ושימוש בתחליפי אנרגיה, תחליפי משאבים נדירים, מוצרי צריכה עתידיים ופרדיגמות חדשניות הקשורות לבטיחות – תלויות בשימוש בחומרים מתקדמים, ושחומרים אלו יניעו תעשיות של מיליוני דולרים. החומרים כוללים חומרים מרוכבים מתקדמים אשר מוגבלים לשימוש בחלק מתהליכי הייצור בשל עלויות גבוהות. עם זאת, נעשים מאמצים לפיתוח תהליכים המוזילים עלויות בכדי לאפשר שימוש נרחב של חומרים מרוכבים בשנים הקרובות.

טכנולוגיות ענן

טכנולוגיות מבוססות ענן משתמשות ברשתות מרוחקות בכדי לנהל ולאכסן מידע. מגמת השימוש בטכנולוגיית הענן צוברת תאוצה ויחד עם זאת עולה החשיבות לאבטחת המידע בטכנולוגיה זו. ארגונים מגבירים את השימוש בטכנולוגיה באזורים גאוגרפיים נרחבים בכדי לשתף מידע ולקבל החלטות עסקיות מושכלות. טכנולוגיית הענן חוסכת בעלויות, משפרת תהליכים של בקרת איכות ומקצרת את זמן הייצור.

האינטרנט שלה דברים – (Internet of Things (IoT

לרבים מאתנו קשה לדמיין את שגרת היום-יום לפני עידן הטלפונים החכמים, אך לא רק טלפונים יכולים להיות חכמים – בקרוב אנו צפויים להיכנס לתקופה חדשה של מוצרים חכמים – האינטרנט של הדברים. טכנולוגיה חכמה איננה לגמרי חדשה, אך היא מתפתחת בקצב מהיר.

דמיינו חלל עבודה שבו ציוד חכם יוכל לתקשר דרך האינטרנט עם מכונות ייצור ואף לשלוח ולקבל מידע בנוגע לפעולות המכונות. ברגע שתעלה תקלה, הודעה תשלח למערכת המידע כך שכל התהליך יוכל להיות מטופל באופן אוטומטי. התוצאה הסופית תקטין את זמן הטיפול בבעיות, תשפר ביצועים ותפחית עלויות.

ננוטכנולוגיה

ננוטכנולוגיה מתעסקת עם חומרים בגדלים של בין 1 ל-100 ננומטרים; ננומטר היא יחידת מידה שגודלה מיליארדית המטר. ננוטכנולוגיה שימשה באופן מסורתי בתעשיות התעופה בחלל והביו-רפואה, אך כעת היא משמשת גם בתעשיות ייצור של חומרים קלים וחזקים לסירות, ציוד ספורט וחלקי רכב, כמו גם ייצור מוצרים בהתאמה אישית דוגמת משקפי ראייה.

זרזים הבנויים מחומרים ננומטריים מייעלים תהליכים רבים, כמו חסכון באנרגיה בתהליכי ייצור כימי והפחתת פחת וככל הנראה יגרמו להאצה של פיתוחים שונים בתעשיית הרפואה והתרופות.

ליצרנים קטנים אשר ישכילו לאמץ ולהטמיע שימוש בתהליכי הייצור החדשניים עשויים להיות יתרונות רבים. מבט לעתיד והבנה של טכנולוגיות חדשניות עשוי לעזור לחברות להיות רווחיות ותחרותיות יותר.

לקריאת המאמר המלא לחץ כאן

שתפו את הפוסטShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn
Tags: , , , , , ,