חשיבה סטטיסטית "על קצה המזלג"

06/03/2013 - פחות מדקת קריאה
שתפו את הפוסטShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

חשיבה סטטיסטית ושימוש מיטבי בה משמשים, לא אחת, כדרך לפתרון בעיות בארגון תוך חתירה לשיפור מתמיד באופן המושכל ביותר.

החשיבה הסטטיסטית הנה גישה המבוססת על חשיבה הגיונית ואנליטית ובוחנת את יחסי הגומלין בין כל אחד ממרכיבי התהליך/הבעיה אותו נרצה לבחון. גישה זו מהווה נדבך מרכזי במתודולוגית ה- Six Sigma.

מומחים מגדירים את החשיבה הסטטיסטית כמיומנויות של זיהוי בעיה בתהליך, ניתוח והבנת הבעיה עד להגעה לסיבת השורש, מתן פתרונות, לימוד והפקת לקחים, רצף הפעולות הללו הנם הבסיס לביצוע שיפור מתמיד בכל ארגון.

כוחם של מושגים סטטיסטיים, שיטות וכלים טמון ביכולת שלהם לזהות בעיות בדרכים ברורות, חד משמעיות ולקבוע מה ידוע לנו, מה עוד אנו צריכים לדעת, ומה איננו יכולים כלל לדעת. באמצעות כך  נוכל לדעת בוודאות מהו ה- Tradeoff עבור כל הצעה/פתרון/החלטה שאנו מקבלים.

עקרונות החשיבה הסטטיסטית:

  1. בחינת התהליך הנבחן והבנתו
  2. הבנת השונות וצמצומה
  3. שימוש בכלים סטטיסטיים
  4. תרבות ארגונית תומכת, חשיבה סטטיסטית ושיפור מתמיד

אחד המרכיבים העיקריים של החשיבה הסטטיסטית הינה בחינת השונות וניסיון להפחתת השונות לפי מתודולוגית Six sigma .

statistical thinking 1

צמצום השונות מאפשר לנו, בין השאר, לצמצם עד כדי לבטל את ה"לא נודע" בפתרון בעיות, ולפעול בהתאם, תוך התייחסות לכל הפרמטרים האפשריים.

השימוש בחשיבה סטטיסטית צריך להיות טבוע ב- DNA של הארגון , החל מהבנת מצב קיים ואיתור בעיות, ניתוח תהליכי העבודה, קבלת החלטות  (כיצד פתרון לבעיה מסוימת עשוי להשפיע על אלמנטים אחרים בארגון) ועוד.

 להלן מספר דוגמאות לצורך בשימוש בחשיבה הסטטיסטית בחיי היומיום בארגון:

  • סקרי לקוחות – כיצד נדע מהו גודל המדגם אליו אנו רוצים לפנות והרכבו? שימוש בנוסחאות סטטיסטיות פשוטות יעזרו לנו לעשות זאת.
  • ניתוחים בסיסיים להבנת מצב קיים וקביעת baseline לארגון – מתי נשתמש בממוצע? מתי בחציון? האם להוריד חריגים? ואם כן, איך (סטיית תקן אחת או יותר)? על כל השאלות הללו ועוד נדרש לחשוב באופן סטטיסטי ולשלב נוסחאות וכלים סטטיסטיים.
  • שימוש במדדים מתקדמים בכל מחלקות הארגון כגון: MTBF, MTRR, DPMO, DOA וכו'.
  • בקרה בתהליך –  ביצוע דגימות/ בקרות איכות סטטיסטיות.
  • ניהול סיכונים – אחד השלבים העיקריים בתהליך הנו קביעת ההסתברות לכשל/ סיכון מסוים. על מנת למקסם את מהימנות הנתונים יש לשלב חשיבה וכלים סטטיסטיים באופן החישוב (למשל לבחון האם מאורעות הם זרים/תלויים/ בלתי תלויים ובהתאם לכך להחליט על אופן חישוב ההסתברות).

עוד על חשיבה סטטיסטית שימושים וכלים תוכלו למצוא בפוסטים הבאים

שתפו את הפוסטShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn
Tags: , , , , , , , ,