ייצור ירוק – מהו?

15/09/2013 - פחות מדקת קריאה
שתפו את הפוסטShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

לייצור ירוק פירושים רבים. אחת הפרשנויות גורסת כי ייצור ירוק הנו מערכת המשלבת את תהליך עיצוב המוצר, ייצור , תכנון ובקרה עם התייחסות והערכת גורמים סביבתיים במטרה לצמצם את הזיהום ולמקסם את יעילות המשאבים. ובמילים פשוטות, צמצום השימוש במשאבים וצמצום השפעות הסביבתיות של המוצר.אם בתחילת המאה ה-20 הפוקוס היה על ייצור המוני, הטרנד הנוכחי הינו ייצור יעיל –  ייצור ירוק.ייצור ירוק – מהו

ישנם מניעים רבים ליוזמות ירוקות בארגון, כפי שניתן לראות עפ"י סקר שנערך בקרב חברות מובילות בתעשייה:

ייצור ירוק – מהו 2

הסקר נערך ע"י Frost & Sullivan

ניתן לחלק את המניעים לשלושה תחומים עיקריים:

  1. יתרון תחרותי – השאיפה הטבעית של הארגון הנה יצירת יתרון תחרותי על פני השאר. שאיפה זו  באה לידיי ביטוי בטכנולוגיה , במוצרים חדשים , בפיתוח התהליך ובזיהוי הזדמנויות עסקיות.
  2. מחוייבות חברתית וסביבתית – לאור הלחץ הגובר על חברות לקחת אחריות חברתית וסביבתית, חברות רבות שואפות למתג את עצמן כ"חברות ירוקות".
  3. רגולציה –  חברות יצרניות שואפות לעמוד בתקנות סביבתיות מחמירות קיימות ועתידיות.

 איך הייצור הירוק משתלב בתהליך הייצור?

כפי שציינו, הפילוסופיה המקובלת מתארת שילוב "ירוק" בכל האלמנטים של מחזור החיים של המוצר- מעיצובו ועד סוף חייו. כל חוליה במחזור החיים יכולה להוות תעשיה בפני עצמה, במיוחד בהינתן העובדה שעפ"י מומחים ייצור ירוק יצמח משמעותית בעשור הקרוב. במעבר לייצור ירוק נדרשים 3 שינויים מרכזיים: שימוש באנרגיה ירוקה, עיצוב ומכירה של מוצרים ירוקים ושילוב תהליכים ירוקים בפעולות העסק.

ייצור ירוק – מהו 3

המעבר  ל-"ייצור ירוק" לא יקרה בן לילה. עם זאת, נראה כי המעבר לייצור ירוק יגיע וישפיע מהותית על הדרך שחברות מעצבות , רוכשות , מפיצות וממחזרות את המוצרים. הניסיון מלמד כי החזר ההשקעה של המעבר לייצור ירוק נע בין 1-3 שנים. מעבר לכך, החברות מוסיפות ערך לשם המותג בעיניי הלקוחות, עומדות ברגולציות ומושכות משקיעים שמתעניינים בתחום המתפתח. חשוב לציין, התועלות דורשות התחייבות ארוכת טווח והבנת ה-Trade Off אל מול המטרות קצרות הטווח של הארגון.

עוד על ייצור ירוק בפוסטים הבאים.

קישור למאמר המלא:

 

http://www.frost.com/sublib/display-market-insight.do?id=188029142

שתפו את הפוסטShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn
Tags: , , , , , ,