כיצד ייצור בסין עשוי לתת לעסק שלכם יתרון תחרותי

30/06/2016 - פחות מדקת קריאה
שתפו את הפוסטShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

כאשר סין פתחה את שעריה לעולם לפני עשרים שנה, אנשים רבים הבינו איך השוק הענק של כ-1.3 מיליארד צרכנים יוכל להשפיע על היצרנים והקמעונאים הגדולים ביותר בעולם, אך מעטים צפו שבסיס האוכלוסייה העצום של סין יספק גם יתרון תחרותי נגד השחקנים העיקריים בתחום מיקור החוץ.

כפי שנכתב במאמר בפורבס, שוק מיקור החוץ הנוכחי בסין גדל ב- 30% לשנה, ומדינות רבות העבירו מרכזי פעילות לסין בכדי להקים עסקים. ייצור בסין פותח עולם של אפשרויות ליצור מגוון רחב של מוצרים וחידושים. בנוסף, לייצר מוצרים בסין מאפשר לך לייצר כמות גדולה יותר של מוצרים בעלות סבירה. עם מעט מחקר וייבוא, אתם יכולים לבנות שיתופי פעולה ולייצר את המוצר המומצא החדשני ביותר שלכם. במידה והמתחרים שלכם מייצרים בהצלחה במיקור חוץ בסין, הם יכולים להציע מחירים נמוכים ב-30% עד 50% מהמחיר ללקוח ללא שימוש במיקור חוץ.

השיעור החשוב ביותר: אין קיצורי דרך להצלחה כשמדובר בשיתופי פעולה עם שותפים עסקיים סינים. סין היא ארץ בה הכל אפשרי – אך שום דבר אינו קל. העקרונות לגישה המנצחת לעבודה עם סין הם: להבין את התרבות העסקית, לערב את כל תחומי העסקים שלך באופן אינטימי עם פעולות הייצור שם ולהתמקצע בכל הפרטים.

להלן 4 נקודות חשובות אותן נדרש לקחת בחשבון:

1. תרבות עסקית: התמודד עם ההבדלים

למרות העובדה שסין נהיתה יותר ויותר מודרנית ב- 25 השנים האחרונות, לפעמים עדיין קשה להבין אותה כאנשי עסקים מערביים העושים עסקים שם בפעם הראשונה. ההבדלים הבסיסיים בין התרבות העסקית המערבית והסינית עדיין קיימים. חיוני להבין ולהסתגל להבדלים התרבותיים אלו.

דוגמא אחת לכך היא שעסקים בסין מבוססים מערכות יחסים – בניגוד למדינות מערביות, בהן עסקים הם מבוססי טרנסאקציה ומתמקדים בעיקר באלמנט הכלכלי. זה לא אומר שהאלמנט הכלכלי אינו חשוב אלא למערכות היחסים האישיות חשיבות רבה.

לדוגמא- שיחה עם שותף עסקי סיני, כגון בעל מפעל, על הפרטים של מודל עסקי עם תועלת הדדית יכולה להתקיים רק לאחר שהשותף הזה מכיר אתכם ובוטח בכם.

עוד דוגמא היא שאירוח הוא חלק קריטי מהתרבות העסקית בסין ומאד חשוב שתהיו מוכנים לבלות את זמנכם בפיתוח מערכת יחסים אישית עם בעלי מפעל- לעיתים קרובות בביתו המפואר הממוקם בתוך חומות המפעל.

דוגמא נוספת- סגנון תקשורתי: אנשי עסקים מערביים נוטים לעיתים להיות גלויים וישירים, מחפשים להגיע לעצם העניין ולמצוא פתרון. הסגנון התקשורתי של רוב אנשי העסקים הסינים הוא להיות שקטים ומאופקים בפגישות, כך שתצטרכו כמה מפגשים איתם כדי להשיג את המידע שאתם מחפשים.

2. התחייבו לאורך זמן

חברות שמייבאות מסין יכולות לשלוט בגורלן אם הן מתחייבות לייסד ולטפח מערכות יחסים עסקיות עמוקות. בין אם אתם מייסדים את הארגון שלכם בסין ובין אם אתם נעזרים בגוף שלישי- קריטי שהמייצר הסיני יאמין שאתם מחויבים לחלוטין בכל רמות הארגון שלכם, במיוחד ברמות הכי גבוהות. אם הם חשים כי אתם לא לחלוטין מחויבים, הם לא תמיד ישמרו על רמה גבוהה של תשומת לב לבקרת איכות, סוגיות בטיחות, ביצוע הנדרש כדי להימנע מטעויות, לשמר איכות ולייצר בזמן, מה שעשוי לעלות לכם בכסף ועלול גם לפגוע במוניטין של החברה שלכם.

3. היכנסו לפרטים עם השותף העסקי שלכם

ייצור בסין מוכיח את האמרה הישנה: "הגלגל החורק מקבל את הגריז". מפעלים סינים משקיעים את מירב תשומת לבם בלקוחות המבלים הכי הרבה זמן בשיתוף פעולה הדוק איתם במגוון נושאים- החל מייצור דוגמאות, הזמנות רכישה, תכנון ותזמון של ייצור, בקרת איכות ועד ביצוע המשלוחים.

דוגמאות מוצלחות מהשטח ומהתחום מראות כי צוות של לפחות שלושה אנשים העובדים מול המפעל באופן יומי משיגים תוצאות מיטביות:

  • אחראי לוגיסטיקה המתמקד בהזמנות ומשלוחים.
  • אחראי מוצר המתמקד בעיצוב המוצר ודרישות האריזה.
  • אחראי בקרת איכות הבודק כי המוצר מיוצר על פי הסטנדרטים הנכונים.

אם הצוות הכי בכיר שלכם מעורב, אתם תהיו בשליטה, ולא תנטו להאשים את המפעל כאשר המוצר הסופי לא נמצא על מדפי החנויות. בסופו של יום, בשביל הלקוחות שלכם, אתם המפעל.

4. התגברות על בעיות

למרות כל ההבנה התרבותית, ההשקעות הכספיות והשקעת הזמן- יהיו בעיות הדורשות טיפול. מערכות יחסים לטווח ארוך וצוות מסור של שותפים מקרב בעלי המפעלים הם גורמים קריטיים לבנייה ושימור של פעילות מיקור חוץ מוצלחת.

השורה התחתונה היא: המסירות הכנה שלכם לעבוד באופן מכובד עם הספקים הסיניים שלכם כשותף אמין ולא כספק נזיל של עבודה זולה, תעזור לכם לזהות ולפתור בעיות. זכרו – בסין הכל אפשרי, אבל שום דבר אינו קל.

לקריאת המאמר המלא לחץ כאן

שתפו את הפוסטShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn
Tags: , ,