כיצד מודדים הצלחת פרויקט להטמעת מערכת MES?

14/06/2013 - פחות מדקת קריאה
שתפו את הפוסטShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

כאשר רוצים למדוד הצלחה של פרויקט, צורות מדידה הטיפוסיות הן בדרך כלל היקף, משך ועלות הפרויקט.

מדידת הצלחה של הטמעת מערכת MES או מערכת IT  אחרת לא שונה ומדדי ההצלחה הם זמן, משאבים ועלות שהושקעו על מנת להשיג את התוצאה שהוגדרה מראש (היקף הפרויקט).

שימוש בשיטת מדידה זו מראה כי 61% מפרויקטי הטמעת ERP נכשלים בפרמטר של משך הפרויקט ו-74% מהם נכשלים בפרמטר העלות. אם כל כך הרבה פרויקטי הטמעת מערכות IT "כושלים", כיצד יתכן שכל כך הרבה ארגונים עדיין משקיעים זמן רב ומשאבים יקרים בפרויקטים כאלה? משמע, כי ערך  מוסף כלשהו מתקבל בכל זאת מביצוע הפרויקט ולכן אולי נדרש לשנות את קריטריוני מדידת ההצלחה של פרויקט הטמעת MES.

היקף או מטרות?

עבור ארגונים יצרניים, הטמעת MES לא מייצרת פונקציונליות IT. במקום זאת, היא מאפשרת הטבות כמו קיצור L.T, הפחתת אחוז פסול או שיפור היעילות בקו הייצור. כלומר, השגת מטרות כאלו היא קריטריון אמיתי להצלחת הפרויקט!

הטעות הנפוצה היא ההנחה שהפרויקט אמור לספק הצלחה בהיקף שנקבע מראש במקום לספק צורך עסקי כלשהו. אם מניחים הנחה כזאת הרי שפרויקט הטמעת MES נועד מראש לכישלון.

נדרש לתרגם את ההיקף למטרות עסקיות שיגדירו סדרי עדיפויות ויצדיקו סטייה מהיקף הפרויקט שנקבע מראש.

עלות או ROI?

רק כדי להבהיר – חריגות תקציביות אכן צריכות להיחשב כאי-הצלחה. עם זאת, יש צורך להתחשב בהצלחה העסקית שהושגה עד כה ולהשוות אותה לתקציב שהושקע.

במידה ויש חריגות מהתקציב יש להעריך את היעדים העסקיים שהושגו עד כה. בהתאם לכך נדרשת גמישות בהטמעת המערכת כדי להשיג וולידציה לטובת המשך הפרויקט ונדרש אישור בעלי העניין לטובת סיעוף הפרויקט לנתיב שונה מזה שהוגדר בתחילה.

משך או מחזורים?

פרויקט הטמעת MES אינו אירוע בודד אלא חלק ממסע בלתי נגמר לכיוון "גן העדן" של הייצור.

מערכת MES צריכה להשתנות ולהתאים את עצמה לצרכים ולתהליכים המשתנים של הארגון. לכן יש למדוד את הצלחת פרויקט ההטמעה בשלבים כמו הטמעה ראשונית, הטמעה באתרים מסוימים, יעילות שיתוף הפעולה הגלובלי וכו'. שלבים אלה יכולים להימדד באופן תקופתי בליווי מדידת ROI והשגת המטרות האסטרטגיות של הארגון.

לעיתים, ניתן להחטיא מטרות טווח קצר לטובת הישרדות ארוכת טווח של הארגון. לחילופין, הטמעה קצרה של מוצר מדף יכולה לתקוף מספר צרכים נקודתיים של הארגון אך לגרור עלויות אחזקה גבוהות בטווח הארוך.

לסיכום, יש להחליט על המדדים הנכונים להצלחת הפרויקט ולדעת להסתכל על כולם ביחד ולאו דווקא על כל מדד בנפרד. מכלול המדדים ייתן את התמונה המלאה על התקדמות פרויקט ההטמעה והצלחתו.

כיצד מודדים הצלחת פרויקט להטמעת מערכת MES

מידע נוסף על מדידת הצלחת פרויקט הטמעת MES ניתן למצוא בקישור:

http://www.apriso.com/blog/2012/07/how-do-you-measure-mes-implementation-success/

שתפו את הפוסטShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn
Tags: , , , ,