מהפכת הייצור הבאה כבר כאן

23/02/2017 - פחות מדקת קריאה
שתפו את הפוסטShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

ההיסטוריה מלמדת אותנו שבתקופה בה קיימת צמיחה כלכלית, היא מלווה במהפכת ייצור גדולה. עד כה צמיחה שכזו קרתה שלוש פעמים, אחת לכל 50-60 שנה: הצמיחה הכלכלית הראשונה התפתחה בעקבות המהפכה התעשייתית במאה ה19, לאחר מכן צמיחה כלכלית נוספת התפתחה במאה ה-20 בעקבות מודל הייצור ההמוני והצמיחה האחרונה קרתה בשנות ה70 עם גל האוטומציה הראשון. מהפכות הייצור יוצרות צמיחה כלכלית גדולה בגלל שהן מלוות בשיפורים פרודוקטיביים גדולים. כדי ליצור צריך להפיק "יותר" – יותר עבודה, יותר פריון.

בחמישים השנים האחרונות הצמיחה הכלכלית נמצאת במגמת האטה. ניתן לייחס עצירה זו לעובדה כי לא קרתה מהפכת ייצור גדולה בשנים אלו. נעשו ניסיונות להגדיל את כוח העבודה על-ידי פנייה לכוח עבודה זול – אך לא רק שפעולה זו לא תרמה לפריון, אלא גם חסכה כסף רק לתקופה קצרה, הרי שכוח עבודה זול לא נשאר זול לאורך זמן. נעשה ניסיון להגדיל את מפעלי הייצור, לייעד אותם לייצור מוצר ספציפי אחד, לערום אותו במלאי ולמכור לפי ביקוש. אלא שאז נכנסו מתחרים חדשים לשוק שייצרו מספר מוצרים רחב יותר בפרקי זמן קצרים יותר – ואותם מפעלים פשטו את הרגל. סיבה נוספת לעצירת הפריון היא שעם המהפכה הטכנולוגית תלו הרבה תקוות באינטרנט – שאכן שינה את חיינו והשפיע רבות על התקשורת, המדיה והחברה, אך לא תרם לפריון כלכלי. האירוניה היא שאנשים החלו לשבת במשרד, לשוטט בפייסבוק ומכאן לעיתים הם אף פחות תפוקתיים.

בימים אלו אנו עומדים על סף מהפכה שבאה מכיוון הייצור – שילוב הטכנולוגיה במרחב הייצור. שינוי זה כבר נכנס במידה מסוימת למפעלים של ימינו. במפעלי ייצור גדולים ניתן לראות רובוטים בגודל אנושי אשר משתף פעולה בתהליך הייצור עם בני האדם. היתרון ברובוט כזה הוא שניתן לתכנת אותו כך שידע לבצע פעולות מורכבות ומסובכות. כיום האוטומציה במפעלים עומדת על 8 אחוזים בלבד, אך נתון זה נמצא בגדילה ועד שנת 2025 הרובוטים בשילוב עם בני האדם יהיו פרודוקטיביים ב25 אחוז יותר. גם במדפסות בתלת מימד (AM) נעשה שימוש הולך וגדל. מדפסות אלה כבר שיפרו את ייצור הפלסטיק וכעת עושות את דרכן לתחום המתכות. ביחד, הפלסטיק והמתכות מהווים 25 אחוז מהייצור הגלובלי.

בנוסף לשתי דוגמאות אלו קיימים עוד תחומים רבים בהם מתפתחת המהפכה בייצור: שילוב ייצור אופקי/אנכי, מציאות מוגברת  , אבטחת ענן וסייבר, סימולציות, אינטרנט תעשייתי, Big Data ובאנליזות.

מהפכת ייצור כזו מאפשרת לייצר מוצרים טובים יותר בצורה טובה יותר. היא מאפשרת לייצר עבור לקוח מסוים בדיוק את המוצר שהוא רוצה, בעיצוב שהוא רוצה עם הפונקציונליות שרוצה – באותה עלות, זמני כינון ו-Lead Time כפי שמייצרים בייצור המוני. כלומר, לא רק שהייצור יהפוך לפרודוקטיבי יותר, אלא גם יהפוך לגמיש יותר, ואלו בדיוק האלמנטים בצמיחה שחסרים לנו כיום.

מהפכה זו תיצור שינוי מאקרו-כלכלי גדול. הקרבה לצרכן תהפוך להיות שחקן חדש בשוק הייצור – המפעלים יהיו קטנים יותר, ימוקמו ליד הסופרמרקטים הביתיים, קרובים יותר לצרכן (Consumer Proximity) ומה שיכתיב את הייצור זה הגמישות במוצר. בעקבות כך ייווצרו שינויים בתהליך הגלובליזציה, שכן זרימת החומרים ממזרח למערב ולהיפך תוחלף בייצור מקומי ויצמחו הרבה מקומות תעסוקה חדשים מקומיים ותיווצר צמיחה.

לצפייה בהרצאה המלאה בנושא לחץ כאן

שתפו את הפוסטShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn
Tags: , , , ,