מונחים חשובים מעולם שרשרת האספקה

08/11/2009 - פחות מדקת קריאה
שתפו את הפוסטShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

בכל שבוע נפרסם כאן כמה מן המונחים החשובים בעולם התוכן של שרשרת האספקה. נתחיל עם כמה מונחים מרכזיים:

SRM) SUPPLIER RELATIONSHIP MANAGEMENT)תוכנה לניהול ספקים, המופצת בשוק ע"י מספר חברות תוכנה, אשר מטרתה היא ניהול טוב יותר של ספקי הארגון במובן של מתן מסגרת אחידה להתייחסות לכל הספקים, שעשויים להיות בעלי מאפיינים עסקיים שונים, בדומה למערכות CRM אשר נותנות פתרון לניהול לקוחות. המערכת אוגרת את כל המידע על הספקים ועל הממשקים עמם, ונותנת תמונת מצב עדכנית וכוללת על תהליך הרכש.

 CPFR) COLLABORATE PLANNING, FORECASTING AND REPLENISHMENT) מודל להעצמת שיתוף הידע בין הארגון לבין הגורמים השונים מחוץ לארגון בשרשרת האספקה, לצורך הפחתת האלמנט של אי הוודאות. המודל מתבסס על שיתוף נתונים כגון היקף המכירות, זמינות חומרי הגלם, רמות מלאי, זמני אספקה ועוד, כך שהארגון משתמש בנתונים אלו ע"מ לתכנן את הייצור ואת המלאי.

למודל ארבעה שלבים מחזוריים: הצבת יעדים אסטרטגיים, ניתוח ביקוש והיצע בהתאם לתחזית מכירות ולקיבולות ייצור, תכנון ייצור ואספקה, ומדידה וניתוח של היעדים העסקיים. המודל מאפשר זרימת סחורות (חומרי גלם ותוצ"ג) אפקטיבית יותר, מונע מלאי מיותר, ונותן מענה מהיר יותר ללקוח.

 APO) ADVANCED PLANNING & OPTIMIZATION) – מערכת תוכנה לניהול שרשרת האספקה מבית התוכנה SAP, שנועדה לעזור לארגון לשפר את תכנון הייצור, התמחור והתחבורה. המערכת מסתמכת על קבלת נתונים באופן דינמי מהמפיצים לגבי ביקוש הצרכן למוצר. על ידי הזנת פרמטרים נוספים שמוזנים למערכת, כמו זמן משלוח, רמות מלאי, זמינות חומרי גלם ופרמטרים נוספים, המערכת מספקת תחזית של תמהיל המוצרים לייצור, וכמותם הנדרשת.

Reverse logisticתהליך לוגיסטי של טיפול בהחזרות של מוצרים מלקוחות באחת משתי הסיבות הבאות:

  • יוזמה של הצרכן במקרים של שגיאות אספקה או מוצר פגום או תקלה טכנית במוצר.
  • יוזמה של החברה במקרים של מוצר שהגיע לסוף מחזור חייו, לצורך מחזורו או השמדתו, או לצורך הוספת ערך מוסף שיאפשר המשך שיווקו והחזרת חלק מערכו הכספי.

 VMI) Vendor Managed Inventory) – שיטת ניהול מלאי, בה הספק מנהל וקובע את מועדי חידוש המלאי אצל לקוחותיו (בהתאם לרמת שרות שהוגדרה מראש בינו לבין הלקוח). מועדי חידוש המלאי בפועל נקבעים על בסיס מידע שמתקבל מהלקוחות לגבי הצריכה השוטפת של כל אחד מהמוצרים ורמות המלאי העדכניות. הלקוחות נדרשים גם להעביר לספק מידע תחזיות לגבי צריכה עתידית. שיטה זו מאפשרת לספק לקחת בחשבון את עלויות חידוש המלאי שלו, לדוגמא, עלויות קבועות של חידוש מלאי, עלויות שניתן להעמיס על מספר לקוחות כאשר מחדשים מלאי אצל לקוחות בעלי קירבה גאוגרפית וכו'.

בהסדרים מסוג זה מקובל לקבוע מהי כמות המלאי המכסימלית שניתן לאחסן אצל הלקוח בכל זמן נתון. כמו כן, במידה ויש מחסור במלאי הספק נקנס על כך. הסדר התשלום המקובל, הינו שהלקוח משלם על הסחורה רק לאחר שהיא נמכרת לצרכן הסופי או במקרה של חומרי גלם, מנופקת לקווי היצור. הרחבה נוספת מקובלת היא ניהול המלאי והמחסנים באתר של TPL, כאשר הספק משלם ל TPL את כל ההוצאות הקשורות לאחסון, תנועות המלאי וההפצה.

שתפו את הפוסטShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn
Tags: , , , , , ,