מי מפחד מניהול פרויקטים סטוכסטיים?

29/09/2014 - פחות מדקת קריאה
שתפו את הפוסטShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

ניהול פרויקטים הוא מומחיות אשר הצטיינות בה מאפשרת הגדלת הסיכויים להשלמת פרויקט בהצלחה בכלל ההיבטים (איכות, זמן ועלות). קושי גדול נובע מהפער בין המודלים המתבססים על זמנים דטרמיניסטיים, לבין המציאות שהינה סטוכסטית. כאשר פרויקט מורכב מפעילויות סטוכסטיות, שמשכיהן אינם קבועים או ידועים מראש, נוצרת שונות גבוהה במשך הפרויקט, והתכנון צריך להיות מפורט במיוחד על מנת להבטיח הצלחה.

מי מפחד מניהול פרויקטים סטוכסטיים 1

קיימות מספר טכניקות לניהול פרויקטים בעלי משכי ביצוע סטוכסטיים לפעולות שונות, המוכרת בהן היא PERT (Project Evaluation and Review Technique), אך בפוסט זה נרצה דווקא לחשוף את מנהלי הפרויקטים לטכניקה פחות מוכרת -GERT (Graphical Evaluation and Review Technique). מדובר בכלי עוצמתי לצרכי מידול, תזמון, תכנון, בקרה וניתוח של פרויקט. זהו למעשה הליך לחקר רשתות סטוכסטיות, הכולל שילוב של תרשימי זרימה, פונקציה יוצרת מומנטים וטכניקת PERT. מערכות רבות ניתנות לייצוג במונחי רשתות סטוכסטיות ורבות מהן עשויות להיפתר בעזרת GERT. הפתרון המתקבל כולל הערכה למשך הפרויקט וכן לסיכויי הצלחתו.
הרשת מורכבת מקשתות ומצמתים והיא מסוג AOA (Activities On Arcs). הקשתות בעלות כיוון מוגדר ומגדירות מספר פרמטרים: הסתברות למעבר בענף, זמן המעבר בענף ובמקרים מסוימים – עלות המעבר בענף.
חסרונות הטכניקה נוגעים בעיקר למורכבותה, אך ייתכן שפיתוחים חדשים או התאמות ישככו אותם בעתיד.
יתרונותיה של טכניקת GERT על פני שיטות אחרות רבים ומשמעותיים ולכן נדמה כי מפצים על מרבית חסרונותיה. טכניקת GERT אינה מאלצת ביצוע הנחות מחמירות כמו ביתר השיטות ומספקת תיאור יותר מציאותי והולם בהשוואה אליהן. באופן זה, הטכניקה מאפשרת להתחשב בפעילויות שלא הושלמו לחלוטין ובפעילויות חוזרות.

לסיכום –
בפעם הבאה שאתם מתכננים פרויקט, נסו להשתמש בתכנון סטוכסטי, לפחות עבור החלקים בהם אי הוודאות רבה במיוחד. ייתכן וזה לא יהיה פשוט אך התוצאה תשקף את המציאות בצורה טובה הרבה יותר.

שתפו את הפוסטShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn
Tags: , , ,