מערכות MES

18/08/2013 - פחות מדקת קריאה
שתפו את הפוסטShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

בעידן המודרני והתחרותי של היום, נדרש לנהל ולשפר תמידית את ביצועי המפעל היצרני. רמת התחרותיות המובלת ע"י טכנולוגיה הולכת וגוברת והשינוי המתמיד בשווקים מניע פיתוח מהיר, גמיש ואיכותי של טכנולוגיות הייצור.

בפוסט זה ייבחנו החלופות  לניתוח הפוטנציאל של רצפת הייצור תוך ניסיון להבין את ההתקדמות שנעשתה בשילוב מערכות מידע ברצפת הייצור.

כיום ניתן למצוא במרבית הארגונים מערכות ERP, מערכות ניהול מחזור חיי מוצר (PLM), שרשרת אספקה ומערכות בקרה ברצפת הייצור. מוב1ן מאליו כי אינטגרציה טובה ושיתוף בין המערכות הינם חלקים חיוניים בהגברת התפוקות. אולם יישום מערכות MES, שנועדו לאותה מטרה בדיוק, מתבצע בפועל בהיקפים קטנים בהרבה.

הדעה הרווחת היום גורסת כי שילוב מערכת MES עם שאר מערכות המידע בארגון מביאה לשיפור וייעול הייצור ברם  ארגונים רבים טרם הבינו  כיצד לזהות את מוקדי ההתייעלות הפוטנציאליים.

בעוד מערכת ה-ERP  נועדה להעניק "סדר" ברמת התהליכים  העסקיים של כלל הארגון, מערכת מחשוב רצפת ייצור נועדה להכניס "סדר" ברצפת הייצור עצמה. למעשה, מערכת MES מאפשרת לארגון לגעת במרכז העצבים של המפעל היצרני  בו מוחזקים מוקדי התייעלות רבים ומשאבים רבים הניתנים לתפעול מיטבי יותר.

ההשקעה הגדולה שנעשתה במערכות ה-ERP גורמת לארגונים רבים לחשש כאשר ניגשים להשקעה כספית במערכות נוספות אלא אם הם רואים בביטחון מסוים את החזר השקעה בזמן קצר וסביר. בתעשייה של ימינו, המונחית ע"י צמצום עלויות והחזר השקעה, חשוב שמקבלי ההחלטות יוכלו לראות בבהירות את התועלות הכספיות שיש ב אינטגרציית מערכות.

מערכת MES כוללת בין שאר תכונות המערכת את היכולת לבצע עקיבות אחר המוצר, עקיבות בייצור, ניהול מתכונים, מעקב אחר מלאי בתהליך והזמנות ברצפת הייצור, זימון ייצור, בקרת פגמים בזמן אמת וכיוצ"ב. המערכת מוטמעת כיום במפעלים העוסקים במגוון תחומי התעשייה, כגון:  התהליכית,  הפרמצבטית, הכימית, הביולוגית, הדשנים, המזון והמשקאות, הרכב, התעופה ועוד.

מערכות MES

שתפו את הפוסטShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn
Tags: , , , , , ,