ניהול מלאי של חנות מקוונת – קודם כל זמינות

30/01/2012 - פחות מדקת קריאה
שתפו את הפוסטShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

בכל הנוגע למדיניות חידוש המלאי, חברות שמוכרות ברשת ניצבות בפני מערך שונה של אתגרים ודרישות. בחנויות מקוונות, זמינות היא ערך עליון – כשלקוח רואה שמוצר מסוים אזל מהמלאי הוא ירכוש אותו באתר אחר, בזמן שאילו היה בחנות "רגילה", הוא ככל הנראה היה מתפשר על מוצר דומה או מתחרה.

בכדי לשמור בכל זאת על רמת מלאי נמוכה לצד רמת שירות גבוהה, חנויות מקוונת מיישמות אסטרטגיה המאופיינת בשיתוף פעולה צמוד ושקיפות מלאה עם שותפיהם לשרשרת האספקה. כך בדיוק נהגה wehkamp.nl, חנות הכלבו המקוונות הגדולה בהולנד, כאשר יצרה תהליך עבודה חדשני עם שניים מספקיה המרכזיים.

לפני 5 שנים, wehkamp.nl השלימה את אבן הדרך החשובה בתולדותיה – לאחר שנים שבהם התקיימה מהזמנות לפי קטלוג שנשלח בדואר, הוחלט שאתר החברה יהיה פלטפורמת ההזמנות היחידה. עם המעבר למכירות ברשת, הזמינות הנמוכה, תוצאה של מדיניות חידוש מלאי שבועית, הביאה לאיבוד מכירות רבות.

השינוי המתבקש דרש מ-wehkamp.nl להדק את הקשרים עם החוליות השונות בשרשרת האספקה ולפתח מערכת המאופיינת בנראות (Visibility) גבוהה מהמקובל ושבבסיסה תהליך משיכה (Pull) אוטומטי. המטרה הייתה התאמה מתמשכת בין רמות המלאי וקצב חידוש המלאי לבין הביקוש בפועל.

מדיניות זו אפשרה חידוש מלאי על בסיס יומי. מלאי הביטחון השתפר וירד ב-30% ואחריו גם השירות, הנזילות והמכירות (עלייה של 15% בהכנסות ב-2010). כמו כן, הגישה החדשה אפשרה יישום של מהלכים אסטרטגים שלפני כן היו יקרים ומסוכנים. דוגמה מרכזית היא הרחבת מגוון המוצרים, החלטה שלפני כן הייתה מלווה בהשקעה ניכרת בהחזקת המלאי הנוסף.

כיום, כאשר למעלה מ-80% מההזמנות לספקים נעשות באופן אוטומטי והאספקה לצרכן מתבצעת ע"יwehkamp.nl ,3PL יכולה להתחייב לאספקת מוצרים תוך 24 שעות. מה שמרשים לא פחות הוא העובדה שחלק ניכר מאותן הזמנות לא הוחזקו יותר ממספר ימים ספורים במלאי החברה.

wehkamp_printscreen

למידע נוסף, כנסו לכתבה המלאה של עורך הרבעון המוערך של CSCMP (מועצת המומחים העולמית לניהול שרשרת אספקה), ג'יימס קוק.

כותבים: ניר מלר, אסף שגב

שתפו את הפוסטShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn
Tags: , , , , , , ,