"קצת אחרת" – 5 כיוונים שכדאי לקחת בחשבון בחשיבה עתידית על שרשרת האספקה

24/09/2013 - פחות מדקת קריאה
שתפו את הפוסטShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

איזה מגמות ישפיעו על שרשראות האספקה בעתיד? בפוסט הבא מספר מגמות אשר שימוש מושכל בהן יסייע לבניית יתרון תחרותי לשרשרת האספקה:

1. "שרשרת שירות" ולא רק "שרשרת המוצר"
כיום, מיקוד רוב העסקים הוא במוצר כמוצר, לשימושו התכליתי, וכך נבנית גם שרשרת האספקה שלהם. מאידך, נצפית מגמת עלייה של לקוחות "אניני טעם" עבורם שירות טרום-מכירתי ואחרי-מכירתי (תיקונים, דרך שדרוגים , זמינות הארגון וכדומה) הוא חלק בלתי נפרד מהמוצר. חברות שישלטו וישלבו את שני התחומים הללו – שירות לצרכן, אחריות, זמינות, תגובה מהירה ישיגו יתרון תחרותי על פני מתחריהם שיתמקדו בשרשרת אספקה מוצרית בלבד.

2.  מיקרו – סגמנטציה
ארגון צריך לשאול את עצמו – האם יש לי ידע מפורט הנוגע לצרכן הבודד?  כיצד הוא מקבל החלטות בנוגע לרכישת מוצרים ושירותים? התשובה , ברוב הארגונים תהיה "לא".
הכוונה במיקרו סגמנטציה הינה שבעידן המודרני, ישנם לקוחות עם מאפיינים ספציפיים הדורשים התייחסות ממוקדת ומותאמת יותר, אשר לאו דווקא תואמת לאופי הקבוצה אליה הם שייכים.
במבט קדימה, ארגונים שרוצים להוביל , יהיו חייבים לבצע מיקרו-סגמנטציה , ומכאן  – הם יידרשו להתאים את שרשרת האספקה שלהם , על מנת שתוכל לתת מענה למיקרו- סגמנטים הללו.

3. שרשראות אספקה יהיו מתוכננות על מנת לשרת את "בסיס הפירמידה"
בספרו של פרופסור C.K Prahlad , "The fortune at the bottom of the pyramid"  ,הוא מדבר על פוטנציאל השוק של מעל לחמישה מיליארד אנשים בעולם שמרוויחים מתחת ל-2000$ בשנה. אנו צופים כי ארגונים רבים יעצבו ויתכננו מוצרים , כמו גם את שרשרת האספקה שלהם , כך שתתאים לאוכלוסייה זו.בכדי לנצל את הפוטנציאל העצום הזה, על שרשראות האספקה שלנו לעבור שינוי עיצובי פילוסופי ותועלתני, בכדי לספק ביצועי שורה תחתונה ברי קיימא. החשיבה הנוכחית על שרשרת האספקה המבוססת במידה רבה על מודל "Cost plus", תצטרך לעבור למודל "Not to exceed" .

shutterstock_245131405 (1)\

4. שימוש במידע מהרשתות החברתיות
הרשתות החברתיות נמצאות כיום בכל מקום ובכל זמן, שמישות וזמינות לכל, עובדה היוצרת הצטברות גבוהה של מידע רב ש"רץ" חופשי ברשת, ללא סדר או ארגון כלשהוא. במחקר שנעשה בשנה האחרונה על חברה מסוימת , נמצא כי ישנם כ-2000 אתרים/בלוגים שדנים בחברה ובשירותיה באופן קבוע, אך, כמו רוב החברות כיום, לחברה זו אין כל מנגנון ,מערכת או שיטה לאיסוף וניתוח המידע. מידע זה, שינותב בצורה נכונה ויפוזר לכל אורך שרשרת האספקה  ( עיצוב, תכנון, רכש, שירות וכדומה )  יביא לכך שהחברה תוכל להגיב באופן יזום ומהיר , ולהשתנות בהתאם למצב הנוכחי, המשתנה כל הזמן.

5.  שימוש מוגבר בבינה מלאכותית
בני אדם לומדים על ידי ביצוע תהליך , הבנתו , ושיפורו באפון מחזורי. למרות זאת ,נמצא שכל פעם שבני אדם בונים שרשרת אספקה – התהליך מתחיל מהיסוד.
מתכננים מבצעים אותם חישובים בכל פעם שמתחיל תהליך של בניית שרשרת אספקה, אנשי רכש מבצעים 35%-40%  מהפעילויות שהם עשו בעבר, הדבר נכון גם לגבי אנשים המעורבים בלוגיסטיקה ובתפעול השרשרת.
שורש הבעיה נמצא בכך שלנו כבני אדם, אין גישה לאלגוריתמים שלומדים ומשמרים את הידע שנצבר. שימוש מוגבר ביישומי אינטליגנציה מלאכותית ישנו את כללי המשחק ויתרמו להתייעלות וסטנדרטיזציה של תהליכים.

ניתן לצפות במאמר המלא בקישור הבא:

http://www.supplychain247.com/article/10_supply_chain_trends_for_the_next_10_years/D2

שתפו את הפוסטShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn
Tags: , , ,