שיפור ביצועים באמצעות הטמעת LEAN במערך טכני

18/06/2014 - פחות מדקת קריאה
שתפו את הפוסטShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

המושג LEAN התפתח רבות מאז הומצא במהלך המאה ה-20. אם בעבר ראינו את ה-LEAN בעולם הייצור בלבד, בשנים האחרונות כלי ה-LEAN  מוטמעים לעומקם של ארגונים בתחומי השירותים, הלוגיסטיקה, הרכש ואפילו בעולם ההפצה והמשלוחים. נוסף על זאת ואף חשוב מכך, ה-LEAN התפתח לתרבות שיש להטמיע בארגון, זאת כדי להישאר תחרותי בשוק הגלובלי המשתנה ללא היכר.

תרבות ה-LEAN טומנת בחובה מספר מאפיינים, ביניהם:

  • זיהוי בזבוזים- הבחנה בין פעולות המוסיפות ערך, Value Added Activities, לעומת פעולות שאינן מוסיפות ערך, Non Value Added Activities
  • התאמה של המבנה התפעולי בהתאם לצרכים
  • הכנסת מדדים וכלים להערכה שוטפת של ביצועים

לפני כמספר חודשים, פנתה אלינו חברה הכוללת פריסה ארצית של סניפים המקבלים שירותי תמיכה טכנית בקשת של תחומים. הטכנאים במערך הטכני, מחולקים לאזורים ונותנים מענה לסניפים בהתאם להתמחות המקצועית שלהם.

בחברה חשו כי במצב הנוכחי, טכנאי החברה עסוקים באחזקת שבר ולא מספיקים לעשות טיפול מונע. הלקוח רצה שהטכנאים יבצעו את העבודה ביעילות ואפקטיביות תוך ביצוע אחזקה מונעת והשגת חסכון כספי.

בשלב הראשון, בצענו אבחון למצב הקיים בו עלו מספר בעיות עיקריות:

  • שיוך טכנאים לטריטוריה גיאוגרפית גדולה מדי המביאה לזמני נסיעה בשיעור של 40% ממשך יום העבודה
  • שיעור גבוה מאוד של זמני ביטול עבודה בהם הטכנאי אינו פרודוקטיבי כמו: חיפוש חניה, והמתנות
  • מחסור בבקרה ברמת מספר מזהה (מספר טבוע) של חלקים. כתוצאה מכך, לא ניתן לעקוב אחר תקלות חוזרות בחלקי חילוף ולזהות איכות ירודה

בשלב השני, גיבשנו מתודולוגיה בהתאם לעקרונות ה-LEAN ולבעיות שהוזכרו לעיל:

  • הרחבת עולם התוכן של הטכנאי– עברנו מטכנאי מומחה רק בתחום אחד למומחיות בשני תחומים. בגישה זו, הטכנאים פרוסים על שטח יותר קטן והטכנאי עסוק פחות זמן בנסיעה ויותר זמן באזור התקלה. בנוסף, הסניף עובד מול פחות גורמים מה שמביא לחיזוק הקשר והמחויבות בין הסניפים והטכנאי

איור 1 - פריסת טכנאים במצב הקיים ובמצב החדש

  • טיפול במשך הנסיעה באזורים עמוסים- לאחר הקטנת מרחק הנסיעה הקטנו את זמן הנסיעה ע"י שימוש בתוכנת ניווט אשר בוחרת את נתיב הנסיעה הקצר ביותר
  •  צמצום פעולות שאינן מוסיפות ערך(NVA) – לדוגמההודעה למנהל הסניף לפני הגעה כדי שיפנה את אזור התקלה.בהתאם לכך, אנו מפנים לטכנאי זמן לפעולות אשר מוסיפות ערך לעבודתו (VA)
  • הכנסת מנגנון מעקב ממחושב על היסטוריית תקלות של כל פריט ציוד (מדד UP TIME  לזיהוי תקלות חוזרות והחלפת חלקים בעלי איכות ירודה) שמיושם באמצעות שימוש בטלפונים חכמים לסריקת מספר מזהה של ציוד(ציוד חשמלי למשל).

כדי לבחון את המתודולוגיה, בצענו ביחד עם החברה פיילוט באזור נבחר. המדדים העיקריים הושוו לתקופה מקבילה אשתקד עבור משתתפי הפיילוט ומוצגים בגרף 1 :

תוצאות פיילוט - מדדים עיקריים

סיכום, בתהליך הגדרנו ביחד עם הלקוח את המצב הרצוי, בצענו אבחון וזיהינו בזבוזים בתהליך עבודת הטכנאי. בהתאם לאבחון, גיבשנו תפיסה חדשה ובה לטכנאי יש שני תחומי אחריות תוך צמצום שטח הכיסוי. לבסוף, צמצמנו זמני פעילות לא פרודוקטיבית ובכך פינינו לטכנאי זמן לפעילויות המוסיפות ערך לעבודתו.

שתפו את הפוסטShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn
Tags: , , ,